๐งฎ Cost of living in Naples โ 2025 Breakdown
Solo: 1 adult ย |ย Couple: 2 adults ย |ย Family: 2 adults + 2 kids
Modest: Budget lifestyle ย |ย Average: Mid-range ย |ย Comfortable: Above average ย |ย Luxury: Premium lifestyle
Estimated monthly cost of living in Naples for awith alifestyle is $1 410 per month.
Category | Cost | Percentage |
---|---|---|
๐ Rent | $490 | 34.8% |
๐ฐ Cost excluding Rent | $920 | 65.2% |
๐ฝ๏ธ of which Food | $336 | 23.9% |
๐ of which Transport | $61 | 4.4% |
๐ญ of which Leisure | $65 | 4.6% |
๐๏ธ of which Shopping | $73 | 5.2% |
๐งด of which PersonalCare | $53 | 3.8% |
๐ก of which Utilities | $121 | 8.6% |
๐ of which Markets | $161 | 11.4% |
๐น of which Miscellaneous | $47 | 3.4% |
Total | $1 410 | 100% |
๐งฎ Detailed Cost of Living in Naples
Housing
Item | Cost |
---|---|
apartment studio inner center | $510 |
apartment studio outside center | $360 |
apartment studio suburb | $330 |
apartment 1bedroom inner center | $620 |
apartment 1bedroom outside center | $470 |
apartment 1bedroom suburb | $420 |
apartment 2bedroom inner center | $820 |
apartment 2bedroom outside center | $670 |
apartment 2bedroom suburb | $590 |
apartment 3bedroom inner center | $1 120 |
apartment 3bedroom outside center | $950 |
apartment 3bedroom suburb | $770 |
Transport
Item | Cost |
---|---|
one way ticket | $1 |
monthly pass | $39 |
taxi 1h | $23 |
Telecom
Item | Cost |
---|---|
mobile phone plan 1month | $13 |
internet plan 1month | $24 |
Personal Care
Item | Cost |
---|---|
standard men haircut | $13 |
tampons 1box | $3 |
toilet paper 4rolls | $2 |
Childcare and Education
Item | Cost |
---|---|
childcare private | $330 |
international primary school | $6 700 |
public university tuition | $1 050 |
Fitness and Leisure
Item | Cost |
---|---|
fitness club | $37 |
cinema ticket | $8 |
museum entry average | $8 |
Shopping
Item | Cost |
---|---|
jeans 1pair | $55 |
dess 1item | $28 |
nike shoes 1pair | $68 |
business shoes 1pair | $82 |
Food and Grocery
Item | Cost |
---|---|
meal fast food | $8 |
meal basic restaurant 2people | $24 |
meal mid restaurant 2people | $45 |
coca pepsi 33l | $2 |
water 33l | $1 |
beer 33l | $3 |
milk 1l | $1 |
bread 500g | $2 |
eggs 12nb | $2 |
cheese 1kg | $10 |
chicken 1pce | $3 |
beef 1kg | $12 |
apple 1kg | $2 |
banana 1kg | $1 |
Stay
Item | Cost |
---|---|
airbnb price per night | $75 |
hotel price per night | $102 |
hostel price per night | $25 |
Salary
Item | Cost |
---|---|
average monthly gross salary before tax | $1 330 |
average monthly net salary after tax | $1 000 |
median monthly gross salary before tax | $1 200 |
median monthly net salary after tax | $900 |
Was this section helpful?